Film, Video, New Media, Animation, and Sound Festival, School of the Art Institute of Chicago, May 2018

Co-programmed with Emily Eddy, Video Data Bank

WEDNESDAY, MAY 9

OPENING NIGHT

Program 1: The Desire Trilogy – 4:15 – 5:20pm

Trilogy Desire (The Deaf Boy’s Disease, The Space Between Us, The Last Kiss) 

by ohm phanphiroj, 40:00

Program 2: Rhythm and Place – 6:00 – 7:20pm

knee jerk | x it strata by Eshovo Momoh, 11:58

Electric Fogs by Samir Nahas, 42:00 

Opening Night Reception: 7:30 – 8:30pm

Program 3: The Space Around You – 8:30- 9:50pm

Ostrich by Jiahe Liu, 6:05

Fragments of a Past Elegy by Ryan Goh, 7:50

Infinite Approach by Julia Pello, 37:01

THURSDAY, MAY 10

Program 4: How to Say Goodbye – 4:15 – 5:50pm

Currents by Xinyi Zhu, 6:00

Goodbye Taiwan by Rebecca Tsai, 60:00 

Program 5: Small Towns, Big Places – 6:00 – 7:25pm

The Unwanted Scar by Lu Shan, 14:30

Carlin, Nevada by Jazzy Smith, 37:09

Program 6: Family Ties – 8:00 – 9:35pm

Mote by Jiahe Liu, 4:56

If you swallow a nail, just drink some alcohol by Hu Liwei, 63:05

FRIDAY, MAY 11

Program 7:  In Another World – 4:15 – 5:45pm

The Chrysalis by Chase Pottinger, 11 min

World by Chase Pottinger & Zefei Liu, 50 min

Program 8: BFA Senior EXPO: Film, Video, New Media, Animation and Sound – 6:00 – 7:35pm

The Starfruit Tree by Ngoc Ngo, 4:50

Love at Fourth Sight by Kathrin Marinova, 6:42

Bloody Glove Box by Zixin Zhang, 5:07

Cuarenta y Tres (43) by Malény López Alvarez, 2:20

basilisk I by Stefan Glowacki, 7:36

Reaper by Zoë Holmes, 3:00

Liebestod by Yifan Huang, 13:40

Dear Someone by Zefei Liu, 20:00

Melanin – Take & Cover (Super 8 M.V) by Thaib Abdul Wahab, 3:18

Program 9: No Apologies – 8:00 – 9:20pm

Tell us about what happened that November by Jillian Musielak, 15:00

Journey by ohm phanphiroj, 9:13

FEMINICIDO by Malény López Alvarez, 5:00

Traumadex by Holly Arsenault, 22:00

SATURDAY, MAY 12

CLOSING NIGHT

Program 10: Drawing on Time – 4:15 – 5:40pm

FLOSS NIGHT by Tal Ben-Avraham, 1:23

The Designers by Rohan McDonald, 4:25

Star Anomaly (feat. Kep n’ Opes) by Sarah-Michael Batey, 2:57

Smart Nightmares by Marisa Tolomeo, 5:18

Skippy Kills Ku Kluxers by Emeka Awa, 9:30

Icarus Daedalus by Olivia Streb, 3:37

Marionette by Gin Zhang, 2:30

Scobberlotcher by Polly Baggott, 3:30

Devil Chainsaw by SAM Hintz, 1:20

take off by Jenny Chen, 3:00

Sunken by Mario Acosta-Warren, 1:16

Fox & Whale by Griffin Lord, 3:00

Haunted by  Xiyue Sun, 2:15

Sun Sets West by Yan Ting Siu, 8:17

Program 11: Open Action – 6:00 – 7:25pm

James R Thompson Center by Ellery Chalmers, 5:18

Me and the Abyss Looking at Each Other by Moira Liu, 5:28

On Every Image That Might’ve Been Lost by Ryan Goh, 16:20

Patricia Barber: Post-Modern Diva by Joseph Snyder, 28:43

Closing Night Reception: 7:30-8:30pm 

Program 12: Just Put Your Lips Together and Blow – 8:30 – 9:40pm

What I’m Looking For by sick cakez, 6:52

Spiritually Superior by zeynep aslanoba, 4:35

Wishing Only Wounds the Heart by Holly Arsenault, 9:41

什么是他妈的真诚的爱 WHAT THE FUCK IS HONEST LOVE by Lu Shan, 12:30

Butterfly, butter and fly by Yuanyu Xiong, 2:32

Good Morning Jenny! by Tal Ben-Avraham, 2:10

The Stacee Show by Ellie Hall, 8:21